Kurgu Ajans'ı Tanıyalım #1 - Haydar Akyavuz (Kurucu Ortağı)


Kurgu Ajans'ı Tanıyalım #1 - Haydar Akyavuz (Kurucu Ortağı)
Kurgu Ajans'ı Tanıyalım #1 - Haydar Akyavuz (Kurucu Ortağı)

Kurgu Ajans'ı Tanıyalım serimizin ilk bölümünde kurucu ortaklarımızdan Haydar Akyavuz konuğumuz oldu. Kurgu Ajans'ın gelişim sürecini, neden reklam ile ilgilendiklerini, Kurgu Ajans ekibini ve ajansın hedef kitlesi olan KOBİ'leri anlatıyor.


Merhabalar, ben Haydar. Kurgu Ajans'ın kurucu ortağıyım. Evliyim. Lisans eğitimimi İstanbul Üniversitesi'nde çift anadal üzerine gerçekleştirdim. İlk gençlik yıllarımda birçok başarı elde ettim. 3 kitap yazdım. 100'ün üzerinde makalemi dünya okuyucuları ile buluşturdum. İngilizce ve Arapça olmak üzere iki dil biliyorum. Tasarım ve reklam alanlarında birçok uzmanlık sertifikalarım var. Ancak en önemlisi şuydu: bir dostumla hazırladığımız teknoloji projemizle ODTÜ ikincilik ve TÜBİTAK üçüncülük ödüllerine sahip olduk. Ancak o zamanlar yatırımcı desteği alamadığımızdan amacımıza ulaşamadık. Bizim gibi girişimcilerin yaptığı is ne olursa olsun, reklami olmayan her fikir sönüp gidiyordu. Bunu düzeltebilmek için Girişimci ve KOBİ'ler ile dijital dünya arasında köprü kurmaya karar verdim. Ve şirketimize tescilli Kurgu Ajans markamız ile dijital dünyaya bir isi sloganı eşliğinde Türkiye karşısına çıktık. Ajansımızın kuruluşunun daha ilk haftasına yüzlerce CV aldık. Creative ekibi büyütürken ince eleyip sik dokuyor; öncelikli koşul olarak Türkiye'deki KOBİ'lerimizi anlama ve tanıma tecrübesi arıyoruz. Türkiye'de dev şirketler için faaliyet gösteren yeterince reklam ajansı var. Ancak ülke ekonomisinin can damarı olan KOBİ'ler; reklam videosu, sosyal medya yönetimi, içerik üretimi vb. proje brieflerine binlerce dolarlık teklif veren ajanslar ile karşılaşıyor. Kurgu Ajans bu uyumsuzluğu ortadan kaldıracak ve dijital çağda oluşan boşluğu tamamlayacak.


HEDEF KİTLENİZ NEDEN KOBİ?

Hep arkadaşlarıma söylerim. Zayıfa güç veren ol ki en güçlü sen olasın. Bizim medeniyetimizin, kültürümüzün ve inancımızın esaslarından biridir bu. Durum böyleyken gördük ki şirketlerin tek gayesi büyüdükçe büyümek. İnsan sadece kendini düşünürse yok olmaya mahkum olur. Bu yüzden iş ortaklarınızı da düşünmelisiniz. Kurgu Ajans, iş ortaklarını geliştiriyor; onlar geliştikçe kendi de gelişiyor.


KURGU AJANS EKİBİNİ ÖZEL KILAN NEDİR?

Kurgu Ajans, üç temel bileşen üzerine kuruludur. Birincisi; Sahiplen. Sahiplenmek, mazeret üretmeden, daima ileriye adım atıp birlikte çalışmak anlamına geliyor. Zorluklar ortaya çıktığında, onları yeneriz! Büyük Düşün bunların ikincisidir. Bu, çalışanlarımızın kariyerini Kurgu Ajans'ta kariyerlerinde gelişmeye teşvik ettiğimiz anlamına gelir. Çalışanlar daha fazlasını öğrenmek ve becerilerini genişletmek istediğinde, sınır gökyüzüdür! Burası başarı için sınırsız potansiyel sağlayan bir yer. Kurgu Ajans'ın temel bileşenlerinin sonuncusu ise "Eğlen" . Eğlenceli insanları işe alıyoruz. İster içe dönük, ister dışa dönük; ister parti insanı, ister kitap kurdu olun... Hayatın her kesiminden, eğlence kültürüne uyacağını düşündüğümüz insanları işe alıyoruz. Biz çok çalışırken işin aynı zamanda eğlenceli olması gerektiğini biliyoruz.


REKLAMIN KURALI VAR MIDIR?

''Asla kendi ailenizin okumasını istemeyeceğiniz bir reklam yazmayın.'' görüşü ile hareket ediyoruz. İnsanlar televizyonu sizin reklamınızı görmek için seyretmez. Büyük hayaller küçük adımlarla başlar, tek yapmamız gereken mücadele etmektir. Biz KOBİ'lere bu mottoyu sunuyoruz. Onlar adım atarken kollarından tutuyor ve bir adım daha yükselmelerine yardımcı oluyoruz. Kurgu Ajans hedefi ve hedef kitlesi üzerine kurulmuştur. Küçük ve Orta Büyüklükteki işletmelere dijital dünyada bir ışık oluyoruz.